KRUS o wypadkach związanych z użytkowaniem maszyn i urządzeń rolniczych
"Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz" to hasło jednej z kampanii prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, której celem jest wskazanie rolnikom zagrożeń wypadkowych, związanych z użytkowaniem maszyn i urządzeń rolniczych, sposobów ich likwidowania, a w konsekwencji, zmniejszenie liczby wypadków z ich udziałem. Jak przedstawia Grzegorz Juskowiak z oleśnickiego oddziału KRUS przez cały rok, bez względu na porę roku, w gospodarstwach rolnych użytkowane są różnego rodzaju sprzęty, których stan techniczny lub niewłaściwy sposób obsługi może prowadzić do wystąpienia poważnych urazów.
Hulajnoga dla mieszkańca gminy Dobroszyce - Urząd Gminy Dobroszyce
- Dochodzi również do awarii maszyn, konieczności przeprowadzenia ich konserwacji, a także remontów zabudowań gospodarskich. Do napraw przystępuje się możliwie szybko, nie zawsze zwracając uwagę na prawidłowe przygotowanie miejsca do ich wykonywania. - wyjaśnia.
Poniżej przedstawiono kilka przykładów nieprawidłowości przy pracach, które bezpośrednio zagrażają utracie zdrowia, a nawet życia.
- Cięcie szlifierką kątową na prowizorycznie przygotowanym stanowisku pracy, trzymając urządzenie jedną ręką. Przed przystąpieniem do użytkowania szlifierki kątowej należy zapoznać się z instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta, sprawdzić, czy urządzenie posiada właściwe ustawienie osłony oraz czy wszystkie elementy są odpowiednio zamontowane. Podczas pracy należy szlifierkę trzymać dwoma rękami – jedna ręka powinna znajdować się na uchwycie głównym, a druga na rękojeści pomocniczej. Ponadto należy stosować odzież roboczą przylegającą do ciała, a także środki ochrony indywidualnej, tj. okulary ochronne lub przyłbicę, ochronniki słuchu, kask i rękawice ochronne.
- Brak osłony na wale odbioru mocy. Wał WOM jest jednym z najniebezpieczniejszych elementów w gospodarstwie. Podczas pracy może osiągać bardzo wysokie prędkości, powodując zdarzenia wypadkowe z grupy pochwyceń przez ruchome części maszyn i urządzeń. Osłona WOM powinna mieć odpowiednią długość i rozmiar (wały muszą być całkowicie osłonięte), aby skutecznie chronić przed przypadkowym dostępem do obracającego się wału. Przed rozpoczęciem pracy należy każdorazowo sprawdzić, czy osłony są na swoim miejscu i czy łańcuchy zabezpieczające są w dobrym stanie. Nigdy nie należy używać sprzętu z brakującymi lub uszkodzonymi osłonami, ani brakującymi łańcuchami.
- Koszenie trawy przy użyciu kosiarki rotacyjnej. Prawidłowe przygotowanie do pracy kosiarką rotacyjną wymaga, aby użytkownik zapoznał się z instrukcją obsługi i był wyposażony w odpowiednią odzież roboczą oraz buty z podeszwą antypoślizgową i wzmocnionym noskiem. Brak osłony na przekładni pasowej stwarza zagrożenie pochwycenia przez ruchome elementy, a uszkodzony fartuch osłaniający noże kosiarki nie zabezpiecza przed urazami spowodowanymi odrzuconym kamieniem lub urwanym elementem kosiarki. Dlatego też przed przystąpieniem do koszenia należy sprawdzić stan techniczny fartucha oraz prawidłowość osłonięcia wszystkich elementów ruchomych i łańcuszków zabezpieczających.
- Przyczepa niewłaściwie przygotowana do żniw. Niestety, często podczas przygotowań do przewozu płodów rolnych, użytkownicy nie zwracają uwagi na prawidłowy stan techniczny przyczep. Widoczne na zdjęciu zagrożenia stwarzają ryzyko wystąpienia wypadków przy pracy rolniczej, mogących powodować urazy, a nawet śmierć. Mechanizm podwieszenia dyszla lub jego podpora są niezbędne do prawidłowego agregowania ciągnika z przyczepą. Brak lub niesprawne elementy wymuszają wejście drugiej osoby między maszyny, co jest niedopuszczalne i może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia i życia osoby pomagającej w sprzęganiu. Ponadto, bezpieczne wchodzenie na przyczepę i schodzenie od strony zaczepu może odbywać się wyłącznie przy użyciu odpowiednich elementów wyposażenia, tj. drabinki lub stopni.
To tylko kilka przykładów zagrożeń wypadkowych występujących w gospodarstwach rolnych.
- Maszyny czynią pracę człowieka lżejszą i bardziej wydajną, jednak ich niewłaściwa eksploatacja – wynikająca zazwyczaj z niewiedzy – prowadzi do wypadków, niestety, często tych najgroźniejszych w skutkach - przekazuje Grzegorz Juskowiak.
Rolników i ich rodziny serdecznie zapraszamy do udziału w działaniach prewencyjnych KRUS oraz do korzystania z broszur, ulotek, filmów, poradników i opracowań opublikowanych na stronie internetowej www.gov.pl/krus.