"Budowa infrastruktury teleinformatycznej dla osób wykluczonych w Gminie Dobroszyce"
Gmina Dobroszyce zrealizowała projekt pt. ,,Budowa infrastruktury teleinformatycznej dla osób wykluczonych w Gminie Dobroszyce’’ finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.
Celem głównym projektu było zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu na terenie Gminy Dobroszyce gospodarstwom domowym ze wszystkich grup docelowych uznanych za wykluczone. Poprzez projekt Gmina chce umożliwić korzystanie z szerokopasmowego Internetu. Docelową wartością tego wskaźnika jest liczba 60 jednostek.
Projekt polegał na położeniu światłowodów na terenie miejscowości Dobroszyce oraz trzech tras światłowodowych do lokalizacji kandydackich na terenie gminy tworzących tzw. ring światłowodowy.
W kolejnym etapie został zakupiony sprzęt komputerowy dla osób wykluczonych z terenu gminy Dobroszyce, a także wykonane zostały stacje transmisji i punkty radiowego dostępu do internetu poza obszarem zwartej zabudowy. Następnie po przeprowadzeniu instalacji elektrycznych do punktów dostępowych przeprowadzone zostały wykonane pomiary radiowe mające na celu najlepsze dostrojenie nadajników i odbiorników, a także uruchomiono sieć szerokopasmową.
Przy wyborze uczestników projektu kierowano się opinią pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, który starał się wytypować gospodarstwa domowe, które w dużym stopniu potrzebują dostępu do internetu (dzieci, osoby bezrobotne, osoby samotnie wychowujące dzieci), a także których członkowie nie łamią prawa. Taka selekcja w połączeniu z uregulowaniami prawnymi poprzez umowy zagwarantowała prawidłowe funkcjonowanie projektu. Łącznie podłączono do gminnej sieci 40 gospodarstw domowych.
Udział w projekcie pomoże beneficjentom w poprawie swojej sytuacji materialnej poprzez aktywne poszukiwanie pracy lub jej świadczenie na odległość. Ponadto zakłada się, że projekt pomoże podnieść poziom wykształcenia mieszkańców gminy umożliwiając studiowanie zaoczne lub eksternistyczne, a także wykorzystanie dostępnych w Internecie źródeł wiedzy przez dzieci w wieku szkolnym. Głównymi przyczynami wykluczenia cyfrowego tych beneficjentów były ubóstwo (zła sytuacja materialna), a także miejsce zamieszkania, które uniemożliwiało korzystanie z internetu drogą kablową (brak dostawcy), a także mobilną (brak sygnału dostępowego – tzw. biała plama).
Spośród 10 podległych jednostek biorących udział w projekcie aż 3 to przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum, których podłączenie do gminnej sieci szerokopasmowej pozwoliło na podniesienie poziomu kształcenia uczniów z grup wykluczonych, a także zaoferowało im możliwość korzystania z sieci Internet w procesie kształcenia się i pozyskiwania materiałów do nauki. Dzięki temu wyrównane zostały szanse uczniów z rodzin wykluczonych na pełny rozwój edukacyjny. Pozostałe jednostki podległe biorące udział w projekcie to:
- Gminne Centrum Kultury
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
- Świetlica Wiejska w miejscowości Bartków
- Świetlica Wiejska w miejscowości Białe Błoto
- Świetlica Wiejska w miejscowości Malerzów
- Świetlica Wiejska w miejscowości Sadków
- Świetlica Wiejska w miejscowości Dobroszyce
Jednostki te wykorzystują podłączenie do sieci Internet celem umożliwienia korzystania z szerokopasmowego internetu mieszkańcom gminy z grup wykluczonych, którzy nie brali bezpośredniego udziału w projekcie. W ten sposób projekt obejmuje swoim oddziaływaniem nie tylko 40 rodzin wykluczonych cyfrowo otrzymujących bezpośredni dostęp do sieci Internet, ale również pozostałe osoby spełniające kryterium wykluczenia, które nie zostały wybrane przez komisję gminną do udziału w projekcie.
Wartość zrealizowanego projektu to 3 511 278,95 zł, które zostało w 100% dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.
Projekt realizowany był w latach 2012-2014.